Gündem

Z Kuşağı İnternet Üzerindeki Mesleklere Güveniyor!

Dünya genelinde son derece hız ile büyüyen Teknoloji hayatımızın bir parçası oldu. Peki bu değişiklik Z kuşağını nasıl etkileyecek? İşte tüm detaylar.

Son zamanlar dünya genelinde bütün işlerin teknoloji ile halledilebiliyor olması, insanlığa internet üzerinden yapılan hizmetlerin tümü işlerimizi kolaylaştırmaktadır. Bu konu hakkında ilgilenen ve düşüncelerini sürekli dile getiren Yapay Zekâ Politikaları Derneği Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, ‘’Yapay zekâ, gençlerin gelecekteki mesleklerini ve tercihlerini ciddi bir derecede belirleyecek hal aldı.’’ Sözlerinde bulundu. Yapay zekâ artık sadece bir iş ve mühendislik değil bütün kullandığımız cihazlarda ve makinelerin tümünde bulunmaktadır. Z kuşağı bu farklılıkların hepsinden faydalanıyor ve farkında sözlerini kullanan Küçükşabanoğlu, nereye yöneleceklerini ve hangi meslek dalına buradan bile atılabileceklerini artık kolaylıkla seçebiliyorlar ifadelerinde bulundu.

Yurt dışında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, şirketin başında bulunan insanların %90’ı yapay zekâ teknolojisinin çalışanları için işlerini daha kolay bir hale getirebileceğini düşünüyor. Yapay zekanın ilerlediğimiz yıllarda belirli devletler ile anlaşılma yapılmış olan projeleri de bulunmaktadır. Bu projelere biçilen fiyat ise 20 trilyon dolara yakın. Bu şekilde yatırım gerçekleştiren ve yapay zekaya çalışmalarını devam ettiren şirketlerin fazla gelişmişlik sonucunda bir korkusu da bulunmaktadır. Bu korku işçi bulamama ve iş kaybıdır. Küçükşabanoğlu bir konuşmasında ise ‘’Z kuşağının %50’si kendi işini kurarak büyümek istiyor. Bu sözlerden anlayacağımız şudur: Z kuşağı her işe atılmak ve yaptıklarıyla tüm Dünyaya adını duyurmak istiyor. İnternet üzerinden meslek konusunda Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Kodlama Mühendisliği, Bilişim Mühendisliği, Yapay Zeka Mühendisliği, Dijital Medya Uzmanlığı, Uzay Mühendisliği ve Teknolojileri, İnfluencer ve Youtuber üzerinden meslekler elde edinebilrler.’’ Sözlerinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu