Ekonomi

Yumurta Talebi Yüzde 100 Arttı!

Ülkemizde koronavirüs salgınından dolayı protein ve besleyici değerinden dolayı kahvaltıların vazgeçilmez olan yumurta talep yüksek derecede arttı. Ordu İl Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı olan Celal Sezgi yaptığı açıklama da kentteki yumurta paketleme tesislerinde haftada 1 milyon yumurta talebi geldiğini belirtti. Ayrıca şuan da taleplere karşılayamadıklarını belirtti.

Koronavirüs Salgının Talepler Arttı

Uzmanların açıklandığı bağışıklık güçlendirici olarak bilinen yumurta açıklamalardan sonra yumurta talepleri yüzde 100 artışa geçti. Yapılan talep karşısında Dubai’ye ihracat yapılıyor. Yumurta taleplerine karşılık çiftlikleri büyütmek isteyen birlik yumurta üretimini aylık olarak 3 milyona kadar çıkar istiyor. Gelen taleplere zorluk çektiğini belirten Celal Sezgi yaptığı açıklamada;

, “Koronavirüs salgını nedeniyle protein kaynağı çok yüksek olan ürünlerin tüketilmesi bilim adamları tarafından öneriliyordu. Yumurta da protein kaynağı olarak çok değerli bir ürün. Yumurta tüketimindeki artışın nedenini biz buna bağlıyoruz. Şu anda talepleri karşılayamayacak düzeydeyiz. Hem ülke içinden hem de ülke dışından talepler geliyor. Kendi üreticilerimizin ürettiği yumurtaların yanı sıra dışarıdan da yumurta almak zorunda kalıyoruz” dedi.

Haftalık Sipariş Miktarı Talepleri Artıyor

Haftalık 1 milyon sipariş alan Celal Sezgi diğer açıklaması olarak;

Haftalık bizim 1 milyona yakın yumurta sevkiyatımız var. Bu siparişimizin yüzde 80’inini biz kendi üreticilerimizden karşılıyoruz. 700-800 bin ton yumurtayı il genelinde faaliyette olan üreticilerimizden alıyoruz. Bunun dışında kalan yüzde 20’lik yumurta ihtiyacımızı da Türkiye’de organik üretim yapan çiftliklerden karşılıyoruz ama önümüzdeki hedefimiz tamamen bu ürünü hiç dışarıdan yumurta almadan hem ülke içine hem de ülke dışına kendimiz göndermek istiyoruz” dedi. Ayrıca yapılan satışlar da Dubai’ye ihracat yapıyoruz dedi.

Uzmanların Önerisi Günde Bir Yumurta Tüketilmesi Gerek

Uzmanların bağışıklık sistemini güçlendirmesi için günde bir yumurta tüketilmesi gerektiğini söyledi. Koronavirüs’e karşı en büyük önlemlerden biri bağışıklık sistemini güçlü olması. Uzmanlar bunun üzerine çok durarak A,D,E gibi vitaminlerin kullanılmasını gerektiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu