Ekonomi

Yeni Mezun İşsizlik Sayısı Yükseliyor 600 Bin Kişi İş Arayacak

Dr.Murat Kubilay Genç İşsizler Platformu Sözcüsü olarak yaptığı işlemde 2.4 milyon genç işsiz olduğunu buradaki kişilerin üniversite mezunu olduğunu belirtti. Ayrıca 3 yılın her birinde 600 yeni üniversite mezunu iş arayacağını bunun sorunla karşılaşılacağını belirtti.

İşsizlik İçin Alarm Çalınıyor

Yapılan verilere göre 15-34 arasındaki işsizlik oranı yüzde 24.3 çıktı. Genç İşsizler Platformu sözcüsü ve ekonomist Dr.Murat Kubilay, TİK’in açıkladığı verilerde işsiz kişi sayısı 15-34 arasındaki kişilerde 2 milyon 429 bin oldu. Buradaki işsiz kişilerden 961 bin kişinin üniversite mezunu olduğunu söyledi. Yaptığı açıklama olarak;

“Önümüzdeki 3 yılın her birinde yaklaşık 500 bin lisans, 300 bin ön lisans ve 100 bin lisans üstü yeni mezun verilecek. Bu mezunların bir kısmının yeni bir diploma için eğitime döneceği ve bir kısmının da gönüllü çalışmak istemeyeceğini varsaysak bile her yıl yeni 600 bin mezunun iş aramaya başlayacağını söyleyebiliriz” dedi.

Ülkemizde koronavirüs nedeniyle yapılan işçi teşvikleri sadece kişilerin işsiz kalmasını önlüyor dedi. Yapılan teşvikler artmazsa ileriki zamanlarda büyük sorunlar geleceğini söyledi. Pandemi nedeniyle bir çok kişi iş bulmakta zorluk çektiğini söyledi.

Gençler İş Arama Umudunu Kesti

Açıklanan verilerde çoğu genç iş arama umudundan vazgeçmiş durumda. Yarı zamanlı veya düşük ücretli işler bile bulanamıyor. İlerleyen zamanlarda işsizlik önlemi alınmazsa büyük bir sorunla karşı karşıya kalınabilir. 2015 ve 2020 arasında özel sektör istihdamı hiç artış göstermemesi büyük sorunların da geldiğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu