Sağlık

Sağlık Bakanlığından Son Veriler! En çok vaka hangi İlde?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 ve 21 Şubat tarihlerinde yaptığı açıklamada illerin vaka sayılarının düştüğünü, en düşük ve en yüksek vakaların hangi illerde çıktığını açıklamıştı. Peki yeni grafiğe göre en yüksek vaka sayısı hangi ilde? Normalleşmeye gidiyor muyuz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 15 ve 21 Şubat tarihlerinde yaptığı açıklamada illerin vaka sayılarının düştüğünü, en düşük ve en yüksek vakaların hangi illerde çıktığını açıklamıştı. Grafiğe göre Muş, Batman, Iğdır, Şırnak ve Hakkâri Korona virüsün en düşük olduğu iller olarak belirlendi. Sayıya göre virüs’ün en fazla olan illeri ise Ordu, Trabzon, Rize, Samsun ve Giresun oldu. Ülkemizde 2020 Şubat ayından itibaren devam eden korona virüs kısıtlamaları 1 Mart’tan sonrada ‘’Yerinde Karar’’ adı verilen dönem ile kademe kademe kaldırılacak. Belirli illere ve bu illerin verilerine göre kısıtlama kaldırılması dört gruba ayrılacağını söyleyen Fahrettin Koca, grupları şöyle sınırlandırdı;

  1. 11 – 35 arası vakaya sahip olan orta riskli İller.
  2. 35- 100 adet vakaya sahip olan yüksek riskli İller.
  3. 100 bin kişide %10 veri ile en az vaka görülen İller.
  4. 100 bin kişide %100’ü geçenler ile en çok risk grubu adı altında sıraladı.

İstanbul ve Ankara da geçen hafta vaka sayıları 100 bin kişi içerisinde Ankara için %36, İstanbul için %70 oldu. Trakya bölgesi tarafında kalan iller geçtiğimiz haftaya göre biraz daha arttı. Tekirdağ’da %75, Edirne de %76 ve Kırklareli bölgesinde %72 olan vaka sayısı tablosu Karadeniz bölgesinde aşırı derecede yükselişe geçmiş durumda. 100 bin kişi için değerlendirilen iller arasında Trabzon, Samsun, Rize, Giresun ve Ordu %200 oranıyla bütün illere göre daha fazla artarak risk grubunun en yükseğinde yer aldı. İzmir de ise durum %43 ile normalleşme beklentisinde. Ülke genelinde verilere baktığımız zaman Anadolu ve Karadeniz bölgesi tarafında kalan illerin daha çok risk grubu altında kaldığını, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olan illerin daha rahat ve basit bir şekilde Korona virüsü yenme konusunda ilerleyebildiklerini görebiliyoruz.

Korona virüs aşısı ile normalleşme beklentisine giren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘’Her şey daha güzel olabilir ve salgına daha çok dikkat edersek bir an önce bu virüsten kurtulabileceğiz’’ açıklamalarında bulunarak geçen hafta için raporlarını sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu