Sağlık

Öğretmenler Korona Virüs Aşısı Olmaya Başladı!

Ülkemizde 2020 Şubat ayından itibaren yayılmaya başlayan Korona Virüs eğitim hayatını olumsuz etkilemişti. 2020 yılı ikinci dönemi ve 2021 yılı birinci dönemi Online Eğitim ile devam etmekteydi. Korona Virüsün aşısının çıkmasıyla beraber 1 Mart’ta açılacak olan okullar içinde sevindirici haber geldi.

Ülkemizde 2020 Şubat ayından itibaren yayılmaya başlayan Korona Virüs eğitim hayatını olumsuz etkilemişti. 2020 yılı ikinci dönemi ve 2021 yılı birinci dönemi Online Eğitim ile devam etmekteydi. Korona Virüsün aşısının çıkmasıyla beraber 1 Mart’ta açılacak olan okullar içinde sevindirici haber geldi. 90 yaş ve altına doğru ilerleyen aşı listesine Öğretmenlerde mecburen dahil oldular. Açılacak olan okulların sağlığı ve güvenliği için 1 Mart’a kadar bütün öğretmenlerin aşı olacağını açıklayan Ziya Selçuk, ilk dozu kendisi vurularak öğretmenlerin belirli sağlık kuruluşlarına giderek Korona Virüs Aşısı yaptırabileceklerini vurguladı.

Çorum’un Sungurlu ilçesinde yer alan Arifegazili İlkokulunda Öğretmenlere Korona Virüs Aşısı uygulamasına Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ta katıldı. Bakan Selçuk, öğretmenlerin sağlık kuruluşlarına bir an önce giderek ücretsiz aşılarını olmaları gerekiyor. Sağlık Bakanlığına yaklaşık 1 milyon 500 bin kadar öğretmenimizin listesini geçen hafta ilettik. 2023’e SMS göndererek veya e-Nabız üzerinden randevu alarak hangi gün, nerede aşı olabileceğinizi görebilirsiniz, ifadelerinde bulundu.

Online eğitimin sonlanmasıyla yüz yüze eğitime geçilecek olan 1 Mart zamanını işaret eden Ziya Selçuk ‘’ Okullarımız Türk Standartları Enstitüsünün yaptığı koşullara göre temizlendi ve hazır hale getirildi. Halk Eğitim Merkezlerimiz ve Meslek Liselerimizde ki çalışan öğretmen ve diğer arkadaşlarımız sayesinde hiçbir malzeme sıkıntısı çekmedik. Okulum Temiz projesi doğrultusunda neredeyse bütün okullarımız Okulum Temiz Belgesi almıştır ki bu projemiz Devlet idaresi yönetiminde değildir özel şirketler değerlendiriyor.’’ Sözlerini söyledi. Yurt dışında devlet ve özel okullar olmak üzere okulların eğitim başlamasıyla harekete geçen Türkiye, 15 Mart 2021 tarihinde Köy okulları ve ana okullarını kademeli olacak biçimde eğitime başlatmıştı. 1 Mart 2021 tarihinde de 1. 2. 3. 4. 5. Sınıflar ile 8. Ve 12. Sınııflar kademeli olacak şekilde eğitimlerine başlayacaklar. Sınavlarını olmayan okullar düzenli bir yürürlük halinde Nisan’ın sonuna kadar olacaklardır.

Özel okullarda aynı şekilde 1 Mart itibariyle her hafta beş gün olmak üzere yüz yüze eğitim gerçekleştirecekler ve olunmayan sınavları bir an önce tamamlanıp Millî Eğitim Bakanlığına ileteceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu