Sağlık

MHRS Aşı Randevusu Nasıl Alınır? İlk Önce Kimler Aşı Olacak?

Ziya Selçuk öğretmenlerin de aşı olacağı açıklamalarında bulundu. Peki Öğretmenler ne zaman aşı olacak?

2020 Şubat itibariyle Yüz yüze olan eğitim biçimi Korona virüs nedeniyle Online bir hale geçirilmişti. Bu zamana kadar devam eden Online Eğitim 1 Mart’ta kademeli olarak başlıyor. İlk önce 1. 2. 3. 4. ve 8. İle 12. Sınıflarda başlayacak olan eğitim sınavlar ile başlayacak. Öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığı söz konusu olunca Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanlığına yaptığı açıklama ile aşılamada Öğretmenlerimize öncelik verilmesini istedi. Öğretmenler ve Öğretim Üyeleri içerisinde yer alan vatandaşlar MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) üzerinden giriş yaparak aşı randevusu alabilmekte.

İlk önce Sağlık Çalışanlarıyla başlanan aşılama sistemi 90, 80, 70, 65 yaş aralığını sırasıyla uygulamaya devam etmektedir. Okulların açılmasıyla birlikte öğretmenlerde aşı olacaklar. Öğretmenlere vurulan ilk doz aşı ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Çorum’da ki Arifegazili İlkokulunda gerçekleşti. Ziya Selçuk burada kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında, bütün öğretmenlerin kendi sağlığı ve öğrencilerinin sağlığı için aşı yapmaları gerektiğini vurguladı.

MHRS Randevusu Nasıl Alınır?

Merkezi Hastane Randevu Sistemi internet bağlanıtısı https://www.mhrs.gov.tr üzerinden veya 182’yi arayarak gerekli bilgiler doğrultusunda korona virüs aşısı alabilmekteler. MHRS internet üzerinden randevu alabilmek için, Web üzerinden kendi internet sitelerine girerek veya Google Play Store ile App Store’dan MHRS diye aratarak indirebilirsiniz. Kayıtlıysanız kimlik numaranız ve şifreniz ile direkt hastane ve hekiminizi seçerek istediğiniz güne randevu alabilmektesiniz. Önceden kayıt yapmadıysanız ‘’Randevu Al’’ seçeneğine bastıktan sonra ‘’Üye Ol’’ butonuna basarak kimlik numaramız ve istenilen bilgiler ile üye oluyoruz.

Hangi gün, ne zaman, nasıl aşı olacağım sorularına Sağlık Bakanlığının web sitesi üzerinden veya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaları dinleyerek basit bir şekilde cevap edinebilirsiniz. Aşı yapılacak kişiler ise belirli kategorilere bölünerek tablo halinde getirildi. Aşı sıranız geldiğinde MHRS veya E-Nabız üzerinden giriş yaptıktan sonra Aşı Uygulamaları ve Korona Virüs Aşı seçeneklerine tıklayarak sıranızın gelip gelmediğini görebilirsiniz. Şu anda 8 milyona yakın insan aşı olmuştur ve bu sayı gün geçtikçe artıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu