Eğitim

Lise ve Üniversite Sınavları İptal Olacak mı? MEB ve ÖSYM ne düşünüyor?

Öğrencilerin her gün merak ettikleri konulardan birisi olan ‘’Sınavlar acaba olacak mı?’’ konusu hakkında Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu.

Öğrencilerin her gün merak ettikleri konulardan birisi olan ‘’Sınavlar acaba olacak mı?’’ konusu hakkında Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Korona Virüs olduğundan dolayı Online Eğitime devam eden okullar için 31 Ekim 2020 tarihine kadar işledikleri konulardan sorumlu tutuldukları zaten daha öncesinden duyurulmuştu. 1 Mart’ta okulların Online Eğitimden çıkıp kademeli bir şekilde devam edeceğini açıklayan Ziya Selçuk’a sosyal medya üzerinden öğrenciler tepkiler gösterdi. Ziya Selçuk ‘’Okullarda gerçekleşen sınavların yüzde 50’si tamamlandı. Sınavları erteleme konusu şu anda gündemimizde yok. Ertelenen sınavlar zaten bir gün yapılacak ve diğer gerçekleşecek sınavların yükünü arttırmak istemiyoruz.’’ Açıklamalarında bulundu.

Bu açıklamalardan sonra öğrenciler Twitter üzerinden yaptıkları hashtag’leri tekrarlayınca Ziya Selçuk tekrardan açıklamalarda bulunmak zorunda kaldı. Bu sefer şu sözlerde bulundu: ‘’Sevgili gençler, emin olun sözünüzü duyuyorum ve paylaşımlarınızı görüp, okuyorum. Salgın döneminde yetkili eğitimciler ve hekimlerle birlikte neyin riskli olup olmadığını her gün aramızda değerlendirerek paylaşıyoruz.’’ açıklamalarında bulundu devamında ise Köy okullarının ve ana okullarının yüz yüze eğitime zaten başladığını, 1 Mart’ta 1. 2. 3. 4. Sınıflar ile 8 ve 12. Sınıflarında eğitimlerinin başlayacağını dile getirdi.

Yapılan açıklamalara göre, bütün sınavların hepsi her zaman nasıl yapıldıysa aynı şekilde, sıralar biraz daha birbirlerine uzak olacak biçimde ve normal ders saati yani 40 dakikaya göre yapılacak. Üstelik hijyen konusuna dikkat edilerek öğrencilerin maske takmaları konusunda gerekli uyarılar söylenecek. Maskesi olmayanlara veya değiştirmek isteyenlere sınav başlamadan önce gerekli teminat yapılıyor. Öğrencilerin sağlığını korumak amacıyla her gün tek bir öğrenci için en az iki sınav, en fazla üç sınav olabilecek. Yapılacak olan Sınavlar 31 Ekim 2020 tarihine kadar olan konulardan çıkacak ve sınavlar yapılmadan bir hafta önce E-Okul ve gerekli yerlerden duyurusu yapılacaktır. Sınava katılamayan öğrenci nedenini Okul İdaresine bildirecek ve ileri bir tarihte tekrardan sınav olacaktır.

Sınav anında öğrencilerin başlarında Öğretmenler ile Okul İdaresi olacak hijyen, maske, mesafe konusuna dikkat etmeleri gerektiğini her zaman bildireceklerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu