Gündem

Korona Virüs Kısıtlamaları Hangi İllerde Kalktı? Son Açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 01.03.2021 tarihinde Beştepe’de yapmış olduğu Kabine Toplantısı sonrası halka açıklamalarda bulundu. Bölgesel kısıtlamaların kaldırılacağından söz eden Erdoğan, bazı günlerde de kısıtlamaları kaldırdı. Hangi illerde yasak devam ediyor? Haberin tüm detayları.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış oldukları Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığını da ilgilendiren açıklamalarda halka dair önemli şeyler söylendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘’Bugünden itibaren yeni bir kontrollü normalleşme sürecine geçiş yapmış bulunuyoruz. Her iki haftada bir yeni normalleşme adımı atılacak, uygulanacak. Hafta sonu devam eden sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli olarak devam eden bölgelerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli bölgelerde cumartesi gününü kaldırarak sadece pazar günü yasak olacak. Düşük ve orta riskli bölgelerde kafe, restoranlar ve yemek alanları sabah 07:00 ile akşam 19:00 arası %50 kapasite ile açık olacak. Okullar hakkında ise Türkiye genelinde bulunan bütün okullar yani ilk okullarda, okul öncesi eğitim kurumlarında ve 8. İla 12. Sınıflarda eğitim-öğretim kaldığı yerden devam edecek. 65 ve 20 yaş altı yasak devam eden vatandaşlarımız için ise sadece düşük ve orta riskli bölgelerde kaldırılacak. Nikah gibi merasimlerde düşük, orta riskli şehirlerde 100 kişi, yüksek ve çok yüksek bölgelerde ise 50 kişiyle kutlanmaya izin verilecektir. Kamu çalışanlarının çalışma saatleri yurt içerisinde her yerde normale dönecek, gerekli ihtiyaçlar olduğunda ilin valilikleri tarafından düzenlemeler yapılabilecek. Halı sahalarda düşük ve orta riskli şehirlerin hepsinde 09:00 ila 19:00 saatleri arasında hizmete sunulabilecektir.’’ Sözlerini kullandı.

Yasakların devam ettiği yüksek ve çok yüksek bölgelerde Sağlık Bakanlığının yapacağı haftada bir olan Korona Virüs Doluluk Haritasıyla yasakların kalkıp kalkmaması hakkında düzenlemeler iki haftada bir gerçekleşen Kabine Toplantısında yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu