Gündem

İstanbul’da Normalleşme Başlıyor! Esnaf Hazırlıklara Başladı!

02.03.2021 Tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklama da esnafları ve diğer vatandaşları sevindiren haberlerde yer aldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocanın da katıldığı Kabine Toplantısında önemli kararlar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘’kademe olarak normalleşme’’ dönemine başlanacağını açıkladı. Yaptığı açıklamalara göre Sağlık Bakanlığının ayırmış olduğu düşük, orta risk, yüksek risk ve çok yüksek riskli illere göre normalleşmelerin başlanacağından söz edildi. Düşük ve Orta riskli bölgelerde tamamıyla bütün esnafın (kafeterya, tatlı dükkanları, kıraathane, pastane, çay ocakları vb.) sabah 07:00’dan akşam 19:00’a kadar %50 kapasite alması şartıyla açılacağı belirtildi. Yüksek ve Çok Yüksek bölgelerde henüz bu durum söz konusu bile değil. 2 haftada bir yapılacak olan Kabine Toplantısında bölgelerin durumuna bakılıp ona göre değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalardan sonra esnaflar birkaç ay sonra ilk defa siftah yapacakları için gece saatlerinde çalışmaya koyuldu. Esnaflar temizliklerini yaparak sabaha karşı hazırlıklarını tamamladılar.

 

Çok Yüksek RİSKLİ Şehirler:

Konya, Aksaray, Sinop, Burdur, Sakarya, Edirne, Balıkesir, Tokat, Amasya, Samsun, Rize, Osmaniye, Adıyaman, Gümüşhane ve Ordu yer alıyor.

Yüksek RİSKLİ Şehirler:

Kırklareli, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Muğla, İstanbul, İzmir, Kütahya, düzce, Bilecik, Bolu, mersin, Niğde, Kırıkkale, Antalya, Kütahya, Karaman, Niğde, Artvin, Kayseri, Ardahan ve Kilis.

Orta RİSKLİ Şehirler:

Ankara, Çankırı, Kahramanmaraş, Erzurum, Kars, Adana, Kastamonu, Bursa, Manisa, Gaziantep, Karabük, Aydın, Malatya, Elâzığ, Bayburt, Tunceli, Erzincan, Hatay, Sivas, Bartın, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir, Denizli ve Isparta.

Düşük RİSKLİ Şehirler:

Son kısımda ise en düşük olarak Iğdır, Şırnak, Ağrı, Hakkâri, Van, Siirt, Uşak, Şanlıurfa, Batman, Mardin, Diyarbakır, Bingöl ve Muş yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu