Sağlık

İngiltere de Olan 15 Mutasyonlu Virüs Türkiye’de tespit edildi!

1 Ocak 2021 Fahrettin Koca açıklaması şok etkisi yarattı. İngiltere de yer koronavirüs’ün mutasyonu geçirmesiyle gelişler kısıtlamalı bir şekilde alınıyordu. Yeni alınan habere göre gelen turistlerin 15 kişide mutasyonlu korona virüs tespit edildi. Kontrol altına alınan durumda İngiltere’ye kapıların kapandığını duyurdu.

Yapılan açıklamalara göre yeni koronavirüs’ün mutasyon geçirmiş hali yüzde 70 daha yaygınlaşıp ve bulaşılmasıyla beraber tüm dünya tekrardan tedbirlerine başladı. Mutasyonlu virüs gelen kişilerde görüldü. Mevcut sayı 15 kişi olarak bildirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklama Yaptı

  • Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı.
  • Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.
  • İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır.
  • İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.
  • Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.

Londra’dan Gelen Kişilere Test Yaptırılmıştı

Mutasyona uğrayan virüs için direk tedbirler alınmasıyla birlikte Londra içinden 105 kişi gelmişti. Gelen kişilere PCR testi yapılmıştı. Şu anda çıktı virüs nedeniyle direk olarak Türkiye İngiltere arasında uçuşlar durdurulma kararı alındı. Alınan tedbirlerin en iyi şekilde alındığı ve virüs yayılmaması için gerekli çalışmalar yapıldığı bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu