Donanım

Huawei Yasağı Ericson’u Ayağa Kaldırdı

ABD ve Çin arasında anlaşmazlıklar doğrultusunda ambargoya giren Huawei daha zorlu mücadeleye girdi. Yerli olan firmalar ABD ekipmanları kullanmasına ve yabancı olan firmalar ise Huawei ile ticaret yapması izne bağlanarak karar alındı. Alınan karar doğrultusunda bir çok ülke Huawei ekipmanlarını elden çıkarmaya başladı. Bu yapılan kararlar da teknoloji devleri tarafından büyük şiddetle karşılandı.

Ericson Alınan Karara Karşı Çıktı

Alınan ambargo kararları sonrasında Huawei ve diğer Çinli üretciler ABD ambargo listesine yer aldı. Bu konuda Çin yavaş yavaş hamleler yapıyor. Ancak Çin ile ticareti süren teknoloji devleri için de diken üstünde hareket ediyor.

Geçtiğimiz günlerde İsveç’de alınan karar doğrultusunda 5G altyapısı Huawei tarafından sağlanıyordu ve bu ekipmanlarında devre dışı kalacak şekilde plan yapılıyordu. Altapı için alınan kararı Ericson tarafından sert tepki geldi.

Ticaret Bakanlığına mektup yazan Ericson kararlarından vazgeçmelerini istedi. Aksi takdirde elde edilmeyen anlaşma sonucunda ülkeden ayrılacaklarını bildirdi.  Ericson bu kadar karşı çıkmasının sebebi Çin deki alt yapıların yarısı Ericson’a ait durumda. Sabit hatlar da yüzde 10’luk bir paya sahip. Çin ile gidilen ilişkiler kötüye kullanırsa firma için iyi günler beklemiyor gibi gözüküyor. Ticaret Bakanı ise kararlar doğrultusunda geri adım atmayacak gibi gözüküyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu