Ekonomi

Global Konut Fiyat Artışı Herkesi Derinden Sarstı! En Yüksek Artış Gösteren Şehir İzmir Oldu!

Knight Frank İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketidir. Knight Frank şirketi global konut fiyatları 2021 ikinci çeyrek rakamlarını açıkladı.

Dünya genelindeki 150 ülkenin raporunu paylaştı. Türkiye’de  ise  konu fiyatlarının yükselmiş olduğunu ve  ilk 10 sıralamasına girdiğini açıkladı.

Dünya genelinde en çok konut fiyatlarının artışı  Kanada Halifax oldu. Halifaz %30.8 artış gösterdi. İzmir  ise ilk sırada yer aldı. İzmir %30’luk fiyat artışı ile Türkiye’nin ikinci sırasında yer aldı.  İstanbul yer almaktadır. İstanbul’da  konut fiyatları %26.4 Ankara  ise %25.8 artış gösterdi. Türkiye’de konut fiyatlarının artmasının sebebi ise  enflasyon ve Türk  lirasının değer kaybetmesinden kaynaklı olduğu açıklandı.

Amerika’da ise konut fiyatları  Boston %18.6, Washington`da %16.2, Los Angeles`ta %18.7, New York`ta %16.8, San Francisco`da %22 ve Miami`de %20.1`lik artış gözlemlendi.

Avrupa başkentlerindeyse Paris`te %4.6, Berlin`de %8.6, Londra`da %5, Madrid`de %2.8 artış olduğunu açıkladı.

Moskova’da konut fiyatları da ciddi oranda artış gösterdi. St. Petersburg’da %26.7 artış gösterdi. Hi. artış göstermeyen ise Asya oldu. Seul %0’lık artışı olduğu gözlemlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu