Ekonomi

Gayrimenkul Konut Fiyatlarına Ciddi Oranda Maliyet Zammı Geliyor! Konu Alacakların Dikkatine!

Konut yapımında ciddi oranda zamlar gelmeye başladı. Hala da zam gelmeye devam ediyor. Konut fiyatlarında ciddi oranda artış gözlemlenecek.

Gayrimenkul sektörleri ile uğraşan kişiler artan maliyetlerden ötürü zam geleceğini söyledi. Stok konutların tükenmesi ile birlikte yeni yapılmış olan projelerde yeni fiyatların gelecek olduğunu açıkladı. Buradaki zam olarak kademeli olmak %50 olarak artış gösterecek olması ön görülmekte.

Konut Satışı!

Dünya genelinde ve ülkemizde etkisi görülmekte olan koronavirüsün etkisi ile geçmiş olan yıl ülkemizde 1 milyon 499 bin 316 konut satışı yapılmıştı. Bu satışların çoğu ise kamu bankalarının verdiği özel krediler ile gerçekleşmiş oldu. Bu dönem çok yoğun satış patlaması yaşadığından ötürü elde olan stoklar bittiğinden maliyetlerin de fazlalaştığını belirttiler. “Emtia fiyatlarındaki son 6 aylık artış bizi çok zorluyor. Yeni yılda yapılacak projelerde maliyet artışı fiyatlara kademeli olarak yansıtılacak. Bu yıl konutta zam kaçınılmaz” sözlerini dile getirdi.

Maliyet Arışı!

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım da bu konu ile açıklamalar yaptı. Son bir seneye bakarsak ortalama maliyet artışı %80. Kimi üründe ise bunun da üzerinde. Şimdi ise yeni proje başlatan firma yeni maliyete göre fiyatlamalar yapacak. Yapılması gerekmekte olan fiyat artışı %50. Fakat bir anda olmayacağı için kademeli artış göreceğiz. Bugünlerde arsa hariç ekonomik dediğimiz herhangi bir evin metrekare maliyeti 4 bin liraya geldi” sözlerini paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu