Sağlık

En Çok Korona Virüs’e Kapılan Şehirler Hangisi? Kısıtlamalar bitiyor mu?

Yurt genelinde korona virüs artmasıyla şehirlerde ki veriler açıklandı! İşte tüm bilgiler detayıyla birlikte haberde!

Tüm dünya üzerinde dur durak bilmeden devam eden Korona Virüsü ülkemizi de olumsuz etkiledi. Sürekli hasta artışı sergileyen bölgelerden uzak durmamız gerektiği konusunda Sağlık Bakanlığı uyarıyor. Üstelik Hayat Eve Sığar isimli uygulamayı kullanarak hangi bölgenin daha rahat ve virüsün etkisinin az olduğunu da görebilmektesiniz. Bu hafta Sağlık Bakanlığınca yayınlanan Korona Virüs tablosunun verilerine göre Ordu en hızlı hasta artışı sergileyerek ilk başta geldi. 100 Bin kişi üzerinden verilere bakıldığında %228 ile durumun ne kadar kritik bir noktaya geldiğini sizlerde görüyorsunuz. Sadece Ordu değil Giresun, Ardahan, Adıyaman, Erzurum, Kırklareli, Samsun, Tokat ve Bolu illerinde de aynı durum söz konusu. Son derece yüksek güvenlik önlemleri alınmasına rağmen hasta sayısı birkaç haftadır olduğu yerde yani 8 bin hastada kalmıştır.

Hızlı bir şekilde vaka artmasının nedenini aşının getirdiği rahatlık ve sosyal olmamız sonucunda gerçekleştiği düşünülmektedir. Ordu ve diğer Karadeniz şehirlerinde şu ana kadar yaklaşık 400 bin adet aşı yapıldı. Bu aşı miktarını Devletimiz ve Sağlık Bakanlığımız adet olarak değil tüm yaşayan insanlara uygulanma düşüncesinde. Herkesin sırası geldiğinde kendi e-Nabız hesabından veya ilgili telefon numaralarını arayarak randevu alıp aşılarını vurdurmaları kendi sağlıkları için son derece güvenli olacaktır.

Korona Virüs karşısında verdiğimiz mücadele yaklaşık bir yıldır devam ediyor ve daha da ilerleyecek gibi gözüküyor. İnsanlarımız içerisinde şöyle bir algı oluştu ‘’Aşı olayım, virüs bulaşmaz.’’ Bu şekilde ifade de bulunan insanlar yanlış düşünüyorlar. Aşı sizi korona virüsten tam anlamıyla korumuyor ona karşı sadece dirençli ve güçlü kalmanıza yardımcı oluyor. Bizim salgından korunabilmemiz için gerekirse her insanı uyarıp, temkinli olmamız gerekir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başlattığı slogan olan ‘’Maske, Hijyen ve Mesafe’’ kuralını asla unutmamakta da fayda vardır. Karşımızdaki insanla en az 2 metre kurarak, kapalı alanlarda ise iki dakikayı geçmeyecek şekilde sohbet etmeniz sağlığınız için önemli olacaktır. Sağlık Bakanlığının sunmuş olduğu tedbirleri sıkı sıkı uygularsak bu salgın bir an önce gidecektir eminiz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu