Ekonomi

Buğday Ekimlerinde Büyük Sıkıntı Yaşanıyor! İleri Zamanlarda Sıkıntı Çekebiliriz!

Buğday üreticileri eskisi kadar üretim yapmıyor. Bu nedenler iler tarihlerde buğday sıkıntısı yaşamamız mümkün.

Sebebi olması gereken Ekim düzeyin altında kalarak hareket etmekte. Toprak Mahsulleri Ofisi TMO yapmış olduğu rapora göre ilerisi için büyük sıkıntılar yaşanacağını gözlemlemekte. Rapora göre ise 1 Ekim ve 31 Aralık 2020 tarihlerinde olmuş olan yağışlarda %48 ve de geçen seneye göre %34 azalma meydana gelmiş olduğu görülmekte. Tekrar rapora göre buğday ekilmesinin %38 ekim yapılmış İç Anadolu Bölgesinde önemli açıklamar yapıldı;

Geçtiğimiz Zamanda Sıkıntı Olabilir

Ekilişler, kurak geçen mevsim dolayısıyla kuruya yapılmış ve gecikmiştir. Bitki mevsime göre olması gereken düzeyin oldukça altında çimlenme, çıkış ve gelişim göstermektedir. Çıkış başlayan alanlarda çıkışların dalgalı bir seyir izlediği, yeknesak bir çıkış gerçekleşmediği tespit edilmiştir. Yetersiz yağış ve yüksek seyreden sıcaklıktan dolayı bitki olması gerektiği düzeyin çok altında gelişme göstermiştir.”  “Konya’da kıraç arazilerde çıkış oranı yüzde 20 civarında, yüzde 80’lik kısımda tohum hafif çimlenip pençe atmış fakat bitki toprak yüzeyine çıkamamıştır” sözleri söylendi.

TMO raporunda ise kuraklığa işaret edilmiş olarak şöyle devam edilmiş oldu: “Bu durumun böyle devam etmesi halinde özellikle İç Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi’nin iç kesimleri ve Karadeniz Bölgesi’nin iç ve orta kesimleri ile Şanlıurfa’da çimlenmesi gerçekleşmeyen veya çıkış yapamayan kıraç alanlardaki hububatın riski daha da artacak.” açıklamasını yaptı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu