Gündem

Bilim Kurulu Toplantısı Ne Zaman Yapılacak? Kısıtlamalar Kaldırılıyor mu?

1 Mart itibariyle kısıtlamaların yavaş yavaş kaldırılacağını dile getiren Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yapacağı açıklamaları merak ettirtiyor. Peki Bilim Kurulu Toplantısı Ne zaman?

Geçen hafta yapılan açıklamalara göre 1 Mart için söz edilen kısıtlamaların kalkacağı bildirgelerinden sonra gözler tekrardan Sağlık Bakanlığına ve Bilim Kurulu Toplantısına çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk önce Korona Virüsün az olduğu illerde kısıtlamaların kaldırılacağı bekleniyor. Geçtiğimiz cumartesi günü açıklamalarında ‘’Tedbirlerle ilgili artık vaka sayılarına göre ‘’Yerinde Karar’’ uygulamasına geçiyoruz.’’ Sözlerinde bulunmuştu. Peki ‘’Yerinde Karar’’ nedir? Koca’nın açıklamalarına göre, illeri 100 bin kişi içerisinde sınıflandırdıkları ve dört adet kademeye bölerek değerlendireceklerini anlatmıştı. Bu kademeler; 11 – 35 arası vakaya sahip olan orta riskli İller, 35- 100 adet vakaya sahip olan yüksek riskli İller, 100 bin kişide %10 veri ile en az vaka görülen İller ve 100 bin kişide %100’ü geçenler ile en çok risk grubu adı altında sıraladı. Bu hafta olacak toplantıda ise milli aşı, eğitim öğretim ve kısıtlamalarla ilgili konuların konuşulacağı söyleniyor.

Her hafta belirli zamana göre yapılan Bilim Kurulu Toplantısı en son 16 Şubat tarihinde yapılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu toplantı sonrası ‘’Son gerçekleştirdiğimiz basın toplantısında illerimizde olan vaka sayısını paylaşacağımı söylemiştim. Bundan sonra her hafta başında yedi günün vaka sayısını tekrardan paylaşacağız. Yeni tip korona virüsün, mutasyonun yurt dışında yer alan ülkelerde 10 bine kadar yükseldi. Gelecekte daha güzel bir yaşam sürebilmemiz için şu an sadece maske, sosyal mesafe ve hijyenimize dikkat etmeliyiz. Korona virüsün tedbirlere ve kısıtlamaların etkisine göre artıp azaldığına gözle görülür biçimde verilerine erişebiliyoruz. Ancak hasta sayılarında ülkemizde genel olarak 7-8 bin kadar bir vaka sıkışıklığı söz konusu. Her gün açıklanan vaka tablomuzda yaklaşık 90’a kadar hastamızı bu virüs nedeniyle kaybediyoruz. Eski ve normal hayatımıza geri dönebilmemiz için vaka sayılarını belirli ölçüde, çokça azaltabilmemiz gerekmekte. Bunu hep birlikte, ülkece başarabiliriz. Mutasyonla alakalı konuda ise zaten etkili bir çalışma yürütüyoruz. Mutasyonlu virüsün bulaşma oranı daha yüksek. Tedbirlere her an ve daima uymalıyız.’’ açıklamalarında bulundu.

Bu hafta yapılacak olan toplantının ne zaman yapılacağı belirtilmedi. Bugünlerde toplantının ne zaman yapılacağına dair bilgi verilecek ve devamında toplantı sonucunu Fahrettin Koca basın açıklamasında yayınlayacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu