Donanım

Bilgisayar Fiyatlarına Zam Geliyor! Fiyatlar Neden Bu Kadar Arttı?

Son zamanlarda Kripto Para madenciliğinin gündeme oturması üzerine bilgisayar parçalarında dudak uçuklatıcı fiyat yükselişi görüldü! Fiyatlar artmaya devam edecek mi?

Mining adı verilen kripto para üretimi yapan insanların yaptığı bu türde işlemlere ‘’Kripto Sanal Para Madenciliği’’ ismi verilmektedir. Belirli ekran kartlarıyla para kazımı yapan kullanıcılar, istedikleri kripto parayı kolay bir şekilde elde ediyorlar. Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği Başkanı Levent Eraslan, bu işlemleri gerçekleştiren kullanıcılar için kendi ürettikleri sistemle belirli yöntemler üzerinden para kazanıyorlar ifadelerinde bulundu. Her bir kripto para madencisinin kendisine göre blok üreterek şifre aktarımı yöntemiyle basit bir şekilde işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

SODİMER Başkanı Levent Aslan bu konuyla alakalı şu açıklamalarda bulundu, ‘’Blok adını verdikleri zincir halinde olan ekran kartlarını birleştirerek zincirde yer alan para birimlerini kendileri üretiyorlar. Satın alarak üretime koydukları ekran kartlarını ve sistemlerini güvenli bir şekilde kazım işlemine koymaları, ürettikleri parayı da güçlü hale getiriyor. Bu nedenle güçlü bir ana kart onların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu iki bilgisayar parçasının olmasının nedeni ise işlemlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde yapabilmeleridir. Kripto paraların ve bilgisayar parça sanayisinin artmasıyla birlikte herkes bu alana yöneldi. Arz- talep çevresi sonucunda bilgisayar donanımlarında da fiyatlar elbette arttı.’’

Bilgisayarcılar ve teknoloji ile alakalı satış yapan mağazalar son zamanlarda %70 kadar bir zam olduğunu ve üstüne üstlük hala talep olduğunu dile getiriyorlar. Geçen yıl Korona Virüsün başlamasıyla beraber herkes evinde bu iş ile kolay bir şekilde ilgileneceğini düşünerek başladı. Şu anda piyasa değeri 6 – 7 bin TL olan ekran kartları geçen yılın başında 1 – 2 bin TL’ye kolayca alınabiliyordu.

Nvidia ve diğer ekran kartına yönelik çalışmalar gerçekleştiren şirketler bu konudan oldukça rahatsızlar. Yeni çıkardıkları ekran kartlarının bile bir anda tüketilmesi ve kara borsa üzerinden iki katı fiyat biçilerek kullanıcılara satılması ise çok rahatsız edici durum olsa gerek. Bu günlerde yayınladıkları son haberlere göre yeni geliştirdikleri sistem ile artık güncelleştirmesi gelen ve sürekli olarak kullanılan ekran kartları fark edilerek garanti sürelerinin tamamen iptal edileceğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu